Útěk z tábora 14 (kniha)

15. září 2013 v 1:39 | Hotaru |  Recenze
Tuhle recenzi bych chtěla pojmout trochu jinak... protože příběh je podle skutečné události a navíc štrašlivý. Nedá se to prostě brát jako normální kniha. Takže tohle bude něco mezi recenzí a mým výkecem. Upozorňuji, že článek může obsahovat spoilery.

Autor: Harden Blaine
Rok vydání v Čechách: 2013
Nakladatelství: Ikar

Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji. Pracovní tábory pro politické vězně existují v Severní Koreji dvakrát déle než ruské gulagy, podle odhadů v nich žije přes dvě stě tisíc lidí. Sin se v táboře narodil. Protože trpěl podvýživou, má menší a drobnější postavu. Paže má zkřivené namáhavou prací a záda zjizvená popáleninami z doby, kdy ho mučili ohněm. Kůže nad stydkou kostí nese jizvu po vpichu háku, jímž ho dozorce přidržoval nad plameny. Holeně na obou nohách má od kotníků po kolena znetvořené od elektrického plotu z ostnatých drátů, které nesplnily svůj účel, protože neudržely chlapce uvnitř Tábora 14.
"Vyvíjím se ze zvířete, ale jde to velmi, velmi pomalu. Občas se snažím brečet nebo smát jako ostatní lidé, jen abych vyzkoušel, jestli mě to pohne k nějakému citu."


Tahle kniha je něco... neuvěřitelného. Myslím, že by si ji povinně měli přečíst všichni. To, jak se v Severní Koreji žije je strašné, děsivé. A to ani nemluvím o lágrech. Myslím, že na celé knize je nesmutnější to, jak v klidu Sin o věcech, co se mu tam děli mluví. Možná to bude tím, že se tam narodil. Nevím. Ale je zvláštní pocit, když si představím, že v momentě, kdy já si tady v klidu píšu tenhle článek, v lágrech v KLDR trpí taková spousta lidí.
Pro začátek bych se ale přece jenom první věnovala spíš zpracování, než samotnému příběhu.
Kniha je napsaná hezky. Je čtivá a poutavá, ačkoli se stávalo, že i několik listů byli jenom odhady, čísla, procenta, výpočty... kniha se totiž nezaměřuje pouze na Sinův příběh, ale celkově na celou Severní Koreu. Na hlad, který tam panuje. Na utiskování, strach a útěky ze země. A také porovnává Severní a Jižní Koreu a vysvětluje vztahy mezi Čínou, Severní a Jižní Korejou, Amerikou a Japonskem.
V knize je i obrázková příloha. Na obrázcích jsou vyobrazeni především Sin a rod
Kimů. Ale také je tam dvoustránka s obrázky, které ukazují, jakým vším mučením si Sin prošel. Musím říct, že ačkoli to je jenom ilustrašní, tak se mi udělalo celkem nevolno, když jsem je viděla poprvé. Upřímně řečeno - neumím si představit sebe na jeho místě. Já bych tam umřela.
Kniha je kvalitní - má listy z tvrdšího papíru a je vázaná, takže myslím nehrozí, že by se po dvou přečteních uvolnily některé listy. A obálka je také pěkná.

K příběhu... ta kniha na mě ohromně psychicky zapůsobila. Dočetla jsem ji včera, ale ještě pořád jsem přeplněná pocity z ní a nemůžu je ze sebe setřást. Nemyslím si, že by to bylo tím, jak tam popisují jeho mučení. Ne, to je pro mě tak moc nepředstavitelné, že to se mnou nezamávalo tolik. Daleko horší je to, jaká se z něho - a celkově ze všech Severokorejců, kteří se dostanou do Jižní Koreji - stala troska. Většina těchto lidí prý trpí paranoiou, neustále očekávají útok...
Sin o sobě tvrdí, že nemá city. Že nezná lásku. Že se směje i pláče, ale nikdy to není upřímné. To je podle mě strašné... že ačkoli uprchl, tak v duchu je pořád vězněm.


Kniha se mi líbila. Opravdu hodně. Myslím, že ji můžu doporučit každému, koho problematika obou Korejí zajímá. Dále bych chtěla upozornit, že ke knize existuje i film (na který už ale nemám koule, rozbrečel mě a po dvaceti minutách jsem ho musela vypnout), který se jmenuje Camp 14 - Total control zone a dá se na něj podívat na youtube, v angličtině.


Hodnocení - (10/10)
 


Komentáře

1 Barica Barica | E-mail | Web | 15. září 2013 v 10:05 | Reagovat

Planuju uz nejakou dobu rict si o ni k Vanocum... a tahle tvoje recenze me jeste vic utvrdila v tom, ze si ji chci precist. Ano, je to strasne... pomysleni, ze prave v tuto chvili, kdy my se valime v teple posteli a vime, ze nas ceka dobra snidane a jeste si stezujeme na prkotiny, nekde jinde lide trpi nebo hladovi nebo mrznou...
A uz zase mam pro jednou pocit, ze svet je totalne zkazeny...

2 Yuki Yuki | Web | 15. září 2013 v 11:47 | Reagovat

O tom filmu jsem slyšela, ale nejsem si tak úplně jistá, jestli ho chci vidět. Chci ho vidět, ale prostě asi nemám dostatek odvahy.
O knížce jsem nevěděla. Velice mě to zaujalo, přeci jen, raději si to přečtu. Hned zítra zdrhám do prvního knihkupectví!
Děkuji za recenzi. Zaujalo mě to :)

3 Natt Natt | Web | 20. září 2013 v 10:51 | Reagovat

ja som ju už pred časom čítala..... čítala som nespočetne kníh ale toto bolo niečo úplne iné....chvíľami som plakala, chvíľami som bola zhnusená, naštvaná....nedokážem pochopiť ako je možné, že o tom všetky mocnosti vedia a NIČ nespravili!!!
o filme som nevedela....ale nie som si istá či naňho mám dostatok odvahy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
TOPlist
Follow on Bloglovin

since 1.6. 2013