Shawols?

15. prosince 2013 v 18:40 | Hotaru |  Výkecy a ostatní


Musím říct, že za tu dobu, co jsem Shawol a že je to už doba, jsem se za některé ostatní Shawols nestyděla tak, jako teď.


Myslím, že o té aféře s Jonghyunem všichni vědí. A pro ty, kteří náhodou nevědí... Jonghyun si na twitteru dal jako profilový obrázek fotku dopisu, který visí někde na nějaké korejské univerzitě a nabádá lidi, aby nediskriminovali jinak orientované jedince (LGTB komunitu). Tím samozřejmě riskuje nejenom kariéru svou, ale dá se říct, že do určité míry ohrožuje i SHINee, protože v Koreji se na homosexuály nekouká zrovna dobře. Troufám si říct, že ještě hůř, než tady. Ale Jjong stejně promluvil za věc, která mu přijde správná a já si myslím, že si za to zaslouží obdiv, můj rozhodně má.

Ale to se dostáváme k věci, o které jsem chtěla mluvit a která mě dost vytočila - a to chování ostatních Shawols, převážně těch korejských. Samozřejmě, že se rozpoutal obří boom, kdy to všichni řeší - což je na jednu stranu dobře, protože se mi zdá, že idolové mají na korejské obyvatelstvo docela vliv -, ale přijde mi naprosto nemístná reakce ostatních. A to to, že začali psát chudákovi Jjongovi, který udělal správnou věc, psát, že už nechtějí být Shawols a nebo mu vyhrožovat, že jimi nebudou. Což jsem tak úplně nepochopila, protože... co konkrétně chtějí, aby Jjong udělal? Změnil svůj názor, kvůli několika pitomým holkám? Vzal svá slova zpátky? Jak by jim to pomohlo? Chápu, že s ním nemusí souhlasit a může je to třeba pobouřit natolik, že s ním nebudou chtít mít nic společného, přeci jen - Korejci jsou úplně jiní lidé a myslí jinak, než my tady v Evropě... ale proč mu to proboha takhle mlátí o hlavu? A i kdyby měli nutkavou potřebu mu to říct, tak sprostá slova do toho orpavdu nepatří. Nemyslím si, že by jeden profilový obrázek změnil tolik, aby ho museli přestat mít rádi, minimálně jako umělce, protože to, co dělá v SHINee je přece něco jiného, než to co dělá v soukromí. A slova jako zrada tam nepatří už vůbec.

A potom je ještě jedna skupina... a to ti, kteří zapáleně debatují o tom, že Jonghyun je rozhodně gay a nebo minimálně bisexuál a co s tím jako budeme dělat. Což mě vytáčí snad ještě víc, protože ačkoli já sama jsem shiper, tak by mě ani ve snu nenapadlo, jít a Jjonga přesvědčovat o tom, že je gay. A navíc... i kdyby byl není to snad jeho věc? Umělec to bude pořád stejný jako v době, kdy to o něm ještě nevěděli. Myslím si, že my jako Shawols, nemáme právo mu do jeho orientace kecat ani kdyby ojel celé SM od EXO přes SuJu až po managery a ostaní zaměstnance. To si fankluby opravdu myslí, že mohou tolik manipulovat se životy jejich idolů? Že jim můžou kecat do života úplně od základů? Mají snad dojem, že Jonghyun nemá v životě jiné věci na práci, než skákat tak, jak se to hodí fanouškům? A kdyby homosexualitu zase veřejně odsuzoval, tak se zase najde část lidí, kteří budou říkat, že je zklamal a zradil a já nevím, co všechno. A celkově se musím pozastavit nad tím, že když si pustíte třeba takovej záznam z Internet war (ta pověstná JongTae scéna), tak tam všichni křičí jak nadržený puberťačky. Myslím si, že když tak mohutně podporují takovýhle fanservis - takový ten agresivní, nemyslím sladké objímaní a "bratrskou láskou" -, tak proč se sakra vyjadřují k celé té věci tak, jak se vyjadřují? Není to trochu povrchní? Něco jako "buď si gay, dokud nebudeš gay dopravdy a nebo jenom nedáš najevo jakoukoli spojitost své osoby s gayi"? A co JongKey? Vadí snad někomu?! Ne!

Samozřejmě, že většina fanoušků i lidé, co nejsou zrovna Shawols, vyjádřili podporu a souhlas s jeho názorem, ale nad tímhle jsem se prostě musela pozastavit a někde se "vykecat". A na závěr bych řekla... že tímhle krokem u mě Jonghyun obrovsky vzrostl v ceně, ne jako umělec, ale především jako člověk, protože málokdo by udělal takovou věc a stál si za svým názorem, i když by věděl, co to rozpoutá a že následky pro jeho osobu možná budou přímo fatální. Obdivuji ho a myslím, že on si obdiv opravdu zaslouží. A ani bych se mu nedivila, kdyby potom, jaká slova na jeho účet jenom kvůli takové věci padla, od lidí, které považoval za své fanoušky, na nás na chvíli na všechny zanevřel. Protože mu nadávat, že je gay a že není normální pod příspěvek, kde nás motivuje k tomu, abychom gaye nediskriminovali, mi přijde opravdu trošku přestřelené. Vlastně se trochu bojím, aby do téhle věci nezasáhli homofobní Sasaeng fanoušci, protože to by mohlo být docela nebezpečné.

Každopádně... jsem zklamaná tím, jak se někteří lidé chovají a myslím, že Jjong se musí cítit hrozně. Lidé jako on si zaslouží obdiv. A já jsem na něj pyšná a jsem pyšná na to, že se můžu nazývat jeho fanouškem.

Dopis, na který Jjong reagoval.
 


Komentáře

1 Hatachi Hatachi | 15. prosince 2013 v 20:42 | Reagovat

Já teda nejsem Shawol, ale s Jonghyunem plně souhlasim.
Je opravdu odvážný, když si stojí za svým i když ví, co jej čeká za následky.
Rozhodně za to má můj veliký obdiv.
Ale i v dnešní době si stále člověk musí dávat pozor na pusu, na to co z ní vypustí.
Protože vždy se objeví nějaký jedinec nebo skupinka, která prohlásí, že je to špatně a budou o tom přesvědčovat ostatní...
A podle mě to nejsou fanynky v pravým významu, nemůžou se prostě nazývat fanynkama, když ani nejsou schopné stát za svým idolem, ať už je jakýkoliv nebo ať už prohlásil cokoliv.
Taky bych se nedivila, kdyby po tomhle Jonghyun zanevřel na všechny své fanoušky. Nejsmutnější na tom ale je, že to kvůli těm blbkám odnesou i ti opravdový fans...

2 luczaida luczaida | E-mail | Web | 15. prosince 2013 v 20:44 | Reagovat

Já myslím, že nemůžu nic jinýho než souhlasit. Líp bych to neřekla.
Možná jen, že nemá moc cenu se proti tomu rozčilovat, protože my jako fanoušci chybujeme v mnoha věcech, stejně tak jako to vyrovnáváme tou podporou, kterou idolům skládáme. A myslím, že i když jsme fanklub jako celek, Jjong sám moc dobře ví, že za ty nepříznivé věci nikdy nemůžou úplně všichni a prostě nemá v povaze na nás zanevřít na všechny. Prostě je to náš miláček :)

3 Yuki Yuki | Web | 15. prosince 2013 v 22:56 | Reagovat

Myslím, že je to obrovský krok vpřed. Přeci jen, idol, miliony fanoušků a celkově, homofobní Korea. Vím, co bylo před nedávnem za pozdvižení, když vyšel článek "první, veřejný homosexuální sňatek v Koreji" a teď korejský idol a jeho názor, co dal veřejně najevo. Já jen tleskám a musím říct, že je to opravdu obdivuhodné. Přijde mi, že je to i vtipné, když se dělají fanservisy, píšou fanfikce, celkově bych v Koreji poshipovala všechny kluky mezi sebou a přitom se tam homosexualita bere stále jako něco nelidského (už i MV od K willa Pease don't muselo být pro korejské fanoušky atomová bomba). Ale věřím, že oni na to časem dojdou. Prozatím, palec hore pro Jonghyuna... myslím si, že udělal správnou věc. Se zápornými názory se musí počítat, ikdyž jsou i dosti urážlivé, přehnané a někdy i nesmyslné. Nežijeme v růžovém světě s jednorožci a trpaslíky. Tohle je tvrdá realita. Ale věřím, že to na SHINee a Jonghyuna dopad mít nebude. Ti praví fanoušci se za ně jistě postaví ;)

4 Hotaru Hotaru | Web | 15. prosince 2013 v 23:12 | Reagovat

[3]:  Nad Please don't už jsem se taky pozastavovala... pro tamější lidi to muselo být nepřístojné a já nevím co všechno... ale K.Will toho možná udělal i víc, než Jonghyun.

5 Choi Mari Choi Mari | Web | 16. prosince 2013 v 9:15 | Reagovat

Zrovna v tyhle chvíle jsem ráda za to, že se neřadím k žádnému fandomu. SHINee mám hodně ráda, byli moje první k-pop skupina. Ale neříkám o sobě, že bych byla Shawol nebo dokonce i fanoušek. Nemám tahle slova ráda a z velké části za to můžou korejští fanoušci. Já nejsem fanoušek, prostě ty skupiny mám ráda.
Jinak s tebou souhlasím snad ve všem. Oni už sna nemůžou udělat vůbec nic, aniž by to někomu nevadilo. Poslední dobou mi přijde, že Idols jsou jako kanárci v kleci.
Jsem ráda, že Jonghyun udělal, co udělal. Lidi by si konečně měli uvědomit, že i když je někdo holka a má radši holky nebo je třeba černej, pořád je to člověk (což by někdo měl říct taky Čechům, protože to jsou dle mého názoru jedni z nejzarytějších rasistů na světě).

6 Hotaru Hotaru | Web | 16. prosince 2013 v 15:06 | Reagovat

[5]: Máš pravdu... jen jediné, s čím nesouhlasím je to, že Češi jsou největší rasisti. Já jsem se setkala spíš s rasismem naruby. Kolikrát mi bylo nadáváno za to, že jsem bílá...

7 ZeGi ZeGi | 16. prosince 2013 v 16:28 | Reagovat

Svatá pravda.

8 dg-entertainment dg-entertainment | 17. prosince 2013 v 7:00 | Reagovat

Tohle Shawols opravdu posrali. Jonghyun podporuje homosexuály no a co? Počkejte až přijedu do Koreje :-D vyhostí mě hned jak zjistí, že podporuju homosexualitu.
Každopádně u mě si Jonghyun vybojoval obr respekt. Myslím, že tím chtěl poukázat na to, že v okolním světě se homosexualita bere jako normální věc a že je na čase to přijmout i v Koreji. No snad se to mezi Korean Shawols trochu uklidní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
.
TOPlist
Follow on Bloglovin

since 1.6. 2013